dobrych Sklepach ogrodniczych

Świerk nie tylko na święta - ciekawe ogrodowe propozycje

Świerki, jako wiecznie zielone drzewa z rodziny sosnowatych przez wiele osób kojarzone są głównie z symbolem świąt bożego narodzenia. Jednak te wyjątkowe gatunki drzew, których różnorodność jest całk czytaj więcej »

 

Świerk nie tylko na święta - ciekawe ogrodowe propozycje

Świerki, jako wiecznie zielone drzewa z rodziny sosnowatych przez wiele osób kojarzone są głównie z symbolem świąt bożego narodzenia. Jednak te wyjątkowe gatunki drzew, których różnorodność jest całkiem pokaźna, świetnie sprawdzają się w ogrodach, głównie tych o dużej powierzchni. Jakie świerki wybrać, który świerk sprawdzi się również na mniejszej przestrzeni? Jak pielęgnować te drzewa i przeciwdziałać ich chorobom?

Najpiękniejsze ogrody ze świerkami - niebanalny leśny klimat przy domu

Chcąc wprowadzić nieco zielonego przez cały rok, leśnego klimatu do przydomowego ogródka, warto rozważyć świerk srebrny lub inne pokrewne gatunki. Wpisują się one harmonijnie w otoczenie, to powszechne w Polsce rośliny. Nadadzą one ogrodowi wybranego stylu - rustykalnego, leśnego czy naturalistycznego. Warto wybierać rośliny z pewnych źródeł, sprawdzonych szkółek, które można znaleźć w dobrych sklepach ogrodniczych. Zasadzenie praktycznie każdego świerka w ogrodzie wiąże się z pewnymi konsekwencjami. Najczęściej wysokie iglaste rośliny sadzone są jako solitery lub żywopłoty, zaś niższe odmiany w formie dekoracji skalniaków, trawników czy nawet rabat z kwiatami. Swierk srebrny, jak i większość innych gatunków potrzebują sporo światła, by rosnąć prawidłowo, uniknąć choroby świerka. Zabierają one jednak w pewnym sensie światło roślinom w pobliżu, co należy mieć na uwadze, planując nasadzenia.

Chłodna zieleń w ogrodzie przez cały rok - świerk srebrzysty

Świerk srebrny, czyli świerk kłujący, a także inne odmiany dają dużą ilość zacienienia w przypadku wyrośniętych już drzewek. Dlatego świetnie nadają się do stworzenia przyjemnej strefy relaksu nawet w mocno nasłonecznionym ogrodzie. Mogą posłużyć do podziału funkcjonalnych stref, odcięcia od otoczenia. Posadzone samotnie przyciągają wzrok, a przy właściwych warunkach i pielęgnacji osiągają imponujące rozmiary. Piękna barwa, jaką ma świerk srebrny, będzie doskonałym tłem dla innych nasadzeń, zarówno w zimnych, jak i ciepłych odcieniach. Świerki stanowią dekorację o każdej porze roku, dlatego ogród z nimi będzie zawsze zielony, nawet pod białym zimowym puchem. W okresie świątecznym świerki rosnące w ogrodzie z powodzeniem można dekorować, będą stanowić ekologiczną, wielosezonową ozdobę.

Jak pielęgnować sadzonki świerków w ogrodzie?

W polskim klimacie uprawa świerków jest stosunkowo prosta. Nie są to szczególnie wymagające rośliny, choć zapewnienie im optymalnych warunków skutkuje pięknym wyglądem i dobrym rozrastaniem się. Przykładowo świerk pospolity jest wrażliwy na zanieczyszczone powietrze, ale świerk srebrny, kłujący - już nie. Raczej nie lubią zacienienia, ale są odporne na niskie temperatury. Nie powinien być sadzony w glebie piaszczystej, najlepiej sprawdza się podłoże gliniasto-piaszczyste. Szczegóły wymagań poszczególnych gatunków i odmian warto sprawdzić przed zakupem, by uniknąć choroby świerków wywołanych niedostosowaną do potrzeb uprawom. Choroba świerków może być jednak wywołana przez różne przyczyny, a jej zwalczanie jest ściśle od nich uzależnione.

Artykuły powiązane